Termal Yazar Kasa Pos Rulosu Hakkında!!

21/11/2019 0 Comment(s) TERMAL KAĞITLAR,

Yazar Kasa Nedir?

Yazar kasa, bir işletmede yapılan satış işlemlerini kayıt altına alarak satılan malın cinsini, miktarını fiyatını, vergilendirme ve indirimini otomatik olarak kaydeden ve bunları fatura şeklinde bir kağıda yazan tuşlu, hafızalı hesaplayıcıdır. Yazar kasanın Türkiye’deki resmi adı “Ödeme Kaydedici Cihaz” olmakla birlikte ilk olarak 1985 yılında kullanılmaya başlanmıştır. 1989 yılında ise satış yapan tüm kurumlara yazar kasa kullanma zorunluluğu getirilmiştir.

Yazarkasa mı? Pos Cihazı mı? "Yeni nesil” kavramını da ekleyerek "Yeni Nesil Yazar Kasa Pos Cihazı” şeklinde uzun kelimeler ile ifade etmeye başladık. Zaman geçtikçe bu cihazlara, ya yazarkasa ya da pos cihazı diyerek uzun kelimelerden kurtulacağız. Bakkal, market, benzinlikler, gsm bayii ve birçok sektörde kredi kartı kullanımının artışı ile yoğun bir şekilde pos cihazları kullanımı artmıştır. Yazar kasa ve pos cihazları gibi cihazların pek çok marka ve rulo çeşidi bulunmaktadır. Dolayısıyla ihtiyaç duyulan rulo çeşidi de bu cihazlara göre değişiklik göstermektedir. Pos cihazı artışı beraberinde pos rulosu tüketimini de arttırmıştır.

 

Yazar Kasa Rulosu Nedir?

Yazar kasa ruloları, perakende satış yapan birçok firmanın zorunlu olarak kullandıkları ürünlerdir. Bu ürün ayrıca termal rulo kağıdı olarak da adlandırılır. Yazar kasa rulosu, yazar kasa cihazından çıkan kayıtların fiş olarak kesilmesine yarayan kağıt rulolardır. Sistemler her ne kadar dijitalleşse de fiş için hala kağıt ve bir yazıcıya ihtiyaç var. Yazar kasanızı aldıktan sonra düzenli aralıklarla satın alacağınız şey fiş kesebilmeniz için rulo kağıt olacaktır. İşletmenizin sabit giderlerinden biri haline gelecek rulo kağıtları seçmek ve stokta tutmak bu yüzden önemlidir.

Termal pos rulo olarak da adlandırılan fiş kesmede kullanılan rulo kağıtların uzunluğu farklılık göstermektedir. 30 metreden 60 metreye kadar çeşitli uzunluklarda bulabileceğiniz rulo kağıtları yazar kasa ile uyumlu olmalıdır. Markalara özel rulo kağıtlar üretilse de her markayla uyumlu standart rulo kağıtları tercih etmek maddi açıdan en avantajlısıdır.

Termal Yazar Kasa Rulosu Özellikleri Nelerdir?

Hızı ve daha uzun ömürlü olması nedeniyle tercih edilen el terminalinde kullanılan termal rulo kağıt, oldukça kullanışlı bir ürün. Yazıların mürekkep yerine ısı kullanılarak oluşturulması sayesinde bu ürünler kartuş maliyetini ortadan kaldırır. Parlak koruyucu yüzeyi ile normal kağıtlardan daha dayanıklıdır. Yazılar, ışık, yağ ya da su ile temas sonucu silinmez. Bir diğer kolaylık ise, saklama ve arşivleme kolaylığıdır. Rulo ürünlerin ebatları küçük olduğundan saklamak ve arşivlemek çok daha kolaydır. Ayrıca tek tek fatura ve irsaliye yazmaya gerek bırakmadan anında çıktı alınmasını sağlayan el terminali, müşterilere zaman tasarrufu ve kolaylık sağlamaktadır.

Rulo ürünlerde, kağıdın kalitesi çok önemlidir. Çünkü alışverişimiz sonrasında verilen fişler herhangi bir iade ve değişim işlemi için uzun süre saklanır. Bu sebeple özellikle üzerindeki yazıların kısa sürede silinmemesi gereklidir. Ayrıca kalitesiz ve yanlış seçilen ürünler makinelerin çalışmamasına ya da bozulmasına neden olarak para kaybına yol açabilmektedir. Bu açıdan termal rulo kağıtları, makinelerin daha uzun süre dayanmasını sağlayarak iş yerlerine büyük avantaj sunar.

Hangi Yazar Kasa Rulosunu Seçmeliyim?

Rulo çeşitleri boyutuna ve kullanılan kağıdın çeşidine göre değişkenlik gösterir. Bu kağıt türleri ve boyutlar da kullanılan cihazın marka ve özelliklerine göre belirlenir. Yazar kasa rulosu almadan önce mutlaka cihazınızın kullanım kılavuzunu inceleyerek ihtiyacınız olan kağıdın genişliğini bulun. Bundan sonra tek ihtiyacınız ne kadarlık bir siparişe ihtiyacınız olduğudur.

Termal Kağıt Pos Rulosu – 56 mm x 16 mt

Kullanılan pos cihazlarının markaları firmadan firmaya değişiklik göstermekte olsa da tüm cihazlar aynı boyutta rulo kullanır. Bu termal pos rulosu da tüm cihazlara uygun olmakla beraber şu markalar için kullanılabilir: Beko Pos Cihazı, Hugin Verifone Pos Cihazı, Ingenico Pos Cihazı, Profilo Verifone Pos Cihazı, Vera Pos Cihazı, Vestel Pos Cihazı, Fujitsu Pos Cihazı.

Termal Kağıt Pos Rulosu – 56 mm x 25 mt

Vera pos cihazı rulosu olarak da bilinen 56 mm x 25 mt boyutundaki termal kağıt pos rulosu ürünü 1 nüsha olarak ve istenilen adetlerde olacak şekilde sipariş edilebilir. Bu ürün Vera marka tüm pos cihazlarında aynı zamanda Beko marka pos cihazlarında gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Termal Yazar Kasa Rulosu – 80 mm x 30 mt

Bu rulo ürünü kullanabileceğiniz cihazlar ise şöyle; Beko Pos Cihazı, Epson Yazar Kasa, Hugin Yazar Kasa, IBM Yazar Kasa, İnter Yazar Kasa, NCR Yazar Kasa, Siemens Yazar Kasa, Casio Yazar Kasa, Zebra Yazar Kasa, Bixolon Yazar Kasa, Teknoross Yazar Kasa.

Termal Yazar Kasa Rulosu – 80 mm x 40 mt

Bu ürün ortalama uzunluğa sahip ve özellikle iş akışı orta düzeyde yoğun olan işletmelerin kullanımına daha uygundur. Pek çok cihaza uygun olmakla beraber şu marka cihazlarda kullanılabilir: Beko Pos Cihazı, Epson Yazar Kasa, Hugin Yazarkasa, IBM Yazar Kasa, İnter Yazar Kasa, NCR Yazar Kasa, Siemens Yazar Kasa, Casio Yazar Kasa, Zebra Yazar Kasa, Bixolon Yazar Kasa, Teknoross Yazar Kasa.

Rulo Ürünlerin Kullanım Alanları ve Avantajları

POS makinelerinde, bankaların ATM’lerinde, teleks ve faks makinelerinde sıklıkla kullanılan rulo kağıtlar, kimi elektrik-su-doğalgaz faturası olarak, kimi zaman da şans oyunu oynarken karşımıza çıkıyor. Ağırlıklı olarak akaryakıt ve perakende sektöründe yazar kasalarda ve POS makinelerinde kullanılan yazarkasa rulo ve pos rulosu ürünlerinin kullanım alanı, son dönemde el terminalinin yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla çok hızlı bir değişim gösterdi. Özellikle devamlı stok kontrolü yapılan ve iade vb. süreçlerin sıklıkla yaşandığı gıda, giyim, perakende gibi sektörler ile otobüs firmaları, gazete bayileri ve havaalanı firmaları, el terminaline geçerek termal fatura ve irsaliye kullanmaya başladı.

Write a Comment